صفحه اصلی > اخبار مركز 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش نشست علمی " چالشها، روندها و سیاستهای جمعیتی ایران "

 

مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی همدان با همکاری معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه و دفتر هم اندیشی  اساتید و نخبگان دانشگاهی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، نشست  هم اندیشی علمی با موضوع " چالشها، روندها و سیاستهای جمعیتی ایران " برگزار نمود.

این جلسه علمی   در روز سه شنبه مورخ 28/1/97 راس ساعت 10 صبح در سالن جلسات پژوهشی معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی همدان با سخنرانی جناب آقای دکتر امیر عرفانی، استاد دپارتمان جامعه شناسی دانشگاه NIPISSING  کشور کانادا و با حضور جمع کثیری از اعضای محترم هیات علمی، نماینده معاونت بهداشتی، نماینده معاونت امور اجتماعی دانشگاه و دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته های مرتبط برگزار گردید.

 در ابتدا آقای دکتر بابک معینی رییس مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی همدان  با ذکر اهمیت موضوع چالش های مرتبط با مسائل جمعیت شناسی   و تغییرات هرم سنی  جمعیت  و لزوم توجه به تغییرات جمعیتی در کشور مطالبی را عنوان نمودند و سپس جناب آقای دکتر عرفانی در سخنرانی خود به بررسی و تحلیل کلیات و موضوعات مهم در حوزه جمعیتی از جمله چالشها و روندهای باروری در ایران پرداختند. ایشان در بخش اول سخنان خود با استناد به یافته های تحقیقات و پژوهشهای علمی صورت گرفته در حوزه باروری ایران، به این موضوع اشاره نمودند که با توجه به کاهش نرخ باروری و رسیدن آن به پایین تر از سطح جانشینی (6/1 در سال 1390)، در حال حاضر ایران با "مسئله جمعیتی" روبرو می باشد. ایشان در بخش دیگری از سخنان خود به عوامل متعددی که در کاهش میزان باروری در ایران موثر بوده اند، پرداختند. بنا به گفته ایشان عوامل و متغیرهای فرهنگی مهمترین نقش را در این مقوله داشته اند.

در ادامه دکتر عرفانی به موضوع گذار دوم جمعیتی اشاره نمودند، و به گفته ایشان نشانگرهای ورود به گذار دوم جمعیتی یعنی حرکت جامعه از "خانواده های سنتی" به "خانواده های مدرن" شامل موارد زیر می باشد:

1. باروری پایین تر از سطح جایگزینی که 1/2 میباشد 2. افزایش طلاق 3. کاهش ازدواج 4. ظهور ازدواج های سفید 5. میزان بالای استفاده از روشهای پیشگیری از بارداری و شیوع سقط جنین عمدی 6. رشد ارزشهای فردگرایی و مادی گرایی 7. گسترش خانواده های تک فرزند و بدون فرزند 8. شیوع روابط غیر نکاحی در بین جوانان.

این جلسه با مطرح شدن سوالات متعدد از جانب مخاطبین و پاسخ به این پرسشها توسط جناب آقای دکتر عرفانی ، آقای دکتر معینی و آقای دکتر  حاتم حسینی  استاد جمعیت شناسی دانشگاه بوعلی سینا همچنین بحث و تبادل نظر بین حضار به پایان رسید.


 


٠٨:٠١ - 1397/01/30    /    شماره : ٦٦٣٥٣    /    تعداد نمایش : ٧٧٩خروج
خروج